جویدنی آخرین خارجی سمفونی جشنواره

جویدنی: آخرین خارجی سمفونی جشنواره سینمایی فیلم انزوا پیمان جعفری فیلم سینمایی سمفونی تولد

گت بلاگز اقتصادی تازه دامادها به مستأجری تن می‌دهند، ولی زیر بار اقساط گران نمی‌روند ، چرا

چندی پیش،شورای پول و اعتبارکشور در جهت کمک به اقشار کم درآمد جامعه و ایجاد رونق و اشتغال نسبت به زیاد کردن میزان وام مسکن،تصمیماتی اتخاذ کرد که به اعتقاد بع

تازه دامادها به مستأجری تن می‌دهند، ولی زیر بار اقساط گران نمی‌روند ، چرا

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، بدون تردید، مسکن به عنوان یکی از مهم ترین نیاز خانوارهای ایرانی مطرح است و قطعاً تأمین این نیاز، گامی ارزنده در جهت کم کردن پرسشها و معضلات اقتصادی زوجین و تسهیل و بسترسازی جهت زیاد کردن آمار ازدواج به عنوان یکی از الزامات فعلی جامعه جوان کشور، محسوب می شود.
با عنایت به اهمیت و ضرورتی که در این خصوص احساس می شود، تسهیلات بانکی مرتبط با مسکن از راهکارهایی است که بسیاری از زوجین با نشانه صاحبخانه شدن از آن استفاده می کنند.

عبارات مهم : میلیون

یکی از انتقاداتی که به وام ها و تسهیلات اشاره شده است وارد هست، موضوعِ سود و بهره هایی است که در طول سالیان متمادی و به صورت تدریجی از وام گیرندگان اخذ و دریافت می شود.
مصطفی ستار زاده، ساکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ، با اشاره به لزوم کم شدن قیمت سود تسهیلات مسکن، اظهار داشت: دریافت یک وام 20 میلیون تومانی و بازگرداندن قریب به 40 تا 50 میلیون تومان، مابه تفاوت سنگین و نسبتاً قابل توجهی به نظر می رسد که جهت زوجینی که در نخستین گام های پیمایش مسیر زندگی قرار دارند سخت، سخت و فرسایشی خواهد بود.
وی افزود: البته این به معنای بی اثر بودن چنین تسهیلات و وام هایی نیست، به هر حال کم نیستند افراد، خانوارها و زوجینی که با اخذ تسهیلات مذکور به جای پرداخت اجاره بهای ماهیانه به پرداخت قسط مبادرت می ورزند ولی انتظار می رود با اتخاذ راهکارهای مؤثرِ اصولی و سازنده، میزان سود و بهره های دریافتی از وام گیرندگان با کم کردن هر چه بیشتری همراه شود.
ستارزاده عنوان کرد: نفس و اساس تسهیلات و وام های بانکی به حمایت و پشتیبانی از اقشار، افراد و گروه های کم درآمد و ضعیف اقتصادی ، معطوف می شود و قطعاً زیاد کردن فزاینده سود تسهیلات و تعهدات دریافت کنندگان وام مسکن، مسیر مطلوب و مؤثری در قالب کارها حمایتی به شمار نمی رود لیکن به تدریج بر بار بدهی وام گیرندگان می افزاید.
نقش وام 120 میلیون تومانی در منزل دار شدن زوجین
آن چنان که عنوان شد، با مصوبه شورای پول و اعتبار، وام و تسهیلات مسکن به 120 میلیون تومان زیاد کردن یافت که البته بنا برگزارشات موجود، اقساط ماهیانه تسهیلات مذکور حدود 2 میلیون و 100 هزار تومان برآورد می شود که این میزان از اقساط جهت اقشار ضعیف و کم درآمد بسیار سنگین به شمار می رود.
منصور خاوندی، کارشناس اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه با اشاره به لزوم تعریف بسته های حمایتی از اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه و توجه به توان آنها جهت عودت و بازپرداختِ تسهیلات بانکیِ اشاره شده است گفت: قطعاً جهت جوانی که حقوق ماهیانه او حدود 800 تا یک میلیون تومان هست، پرداخت چنین حجم سنگینی از تسهیلات، سخت و به تعبیری ناممکن خواهد بود.
وی افزود: اساساً در تصویب و تعریف بسته های تشویقی یا حمایتی همچون وام مسکن باید به عنوان اقساط و بازپرداخت آن توجه شود، در غیر این صورت عملا امکان استفاده اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه از چنین وام ها و تسهیلاتی وجود نخواهد داشت.
خاوندی گفت: بر اساس آنچه که در قانون اساسی کشور مطرح و قید شده، دولت موظف به تأمین مسکن اقشار و گروه های کم درآمد است و چنین الزام و ضرورتی، می طلبد در تعریف و پرداخت تسهیلات مسکن، بازبینی و کمک مورد نیاز لحاظ شود تا از عمق و ضریب فشار تحمیلی آن بر وام گیرندگان یا متقاضیان دریافت تسهیلاتِ مذکور، کاسته شود.
آن چنان که مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی (علی اصغر میر محمد صادقی) عنوان داشته، ارائه تسهیلات از محل اوراق جهت شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران تا پیش از این حداکثر 60 میلیون و در مراکز استان و شهرهای بیش از 200 هزار نفر جمعیت تا سقف 50 میلیون تومان و در سایر مناطق این تسهیلات، 40 میلیون تومان تعیین شده است بود که بنابر مصوبه تازه شورای پول و اعتبار، تسهیلات مذکور با 10 میلیون تومان زیاد کردن (از محل تسهیلات بدون سپرده) ارائه می شود که به این ترتیب در شهر تهران، وام اشاره شده است تا سقف 70 میلیون تومانی، پرداخت می شود.
البته جهت زوج های جوان، زیاد کردن مذکور دو برابری است به این ترتیب که این طیف قادر هستند با استفاده از زیاد کردن 20 میلیون تومانی لحاظ شده است از محل تسهیلات بدون سپرده و احتساب وام 100 میلیون تومانی جهت زوج های جوان تا سقف 120 میلیون تومان از بانک مسکن، تسهیلات خرید منزل دریافت نمایند.

ضرورت زیاد کردن تعداد اقساط تسهیلاتِ مسکن احساس می شود
ایرج سروری، دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه، با اشاره به باز پرداخت 12 ساله تسهیلات مذکور، عنوان کرد: بدون تردید، جهت بخش قابل توجهی از زوجین جوان (حداقل آنهایی که در قالب طبقات متوسط، ضعیف یا کم درآمد جامعه تعریف می شوند) عودت و بازپرداخت تسهیلات اشاره شده، سخت ،طاقت فرسا و شاید غیر ممکن خواهد بود.
وی افزود: در صورت زیاد کردن وقت تقسیط، قطعاً از بار ماهیانه پرداخت ها کاسته می شود و با سهولت بیشتری می توان نسبت به باز پرداخت اقساط مذکور اقدام کرد.
سروری عنوان کرد: باید تدبیری اتخاذ شود که در قالب آن 10 تا 12 سال به میزان اقساط ماهیانهِ تسهیلات مذکور افزوده شود و در چنین شرایطی با نصف شدن رقم اقساط ماهیانه، گامی ارزنده در جهت منزل دار شدن زوجین برداشته خواهد شد.
دانش آموخته رشته اقتصاد گفت: آن چنان که بعضی از مسئولان و صاحبنظران عنوان کرده اند، تسهیلات مذکور می تواند رونق مورد نیاز را به عرصه مسکن بازگرداند که قطعاً این اظهار نظر منطقی و معقولانه است ولی حصول آن، مستلزمِ رعایت پیش نیاز دیگری نیز است و آن بستر سازی جهت زیاد کردن اقبال عمومی به دریافت تسهیلاتِ اشاره شده است است که راهکار آن را باید در طولانی کردن بازه زمانی پرداخت جستجو کرد.
اقساط دو میلیون تومانی، مصداق سنگ بزرگ است
فهیمه میرزاد، کارشناس اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه، با اشاره به اقساط دو میلیون تومانی تسهیلات 120 میلیونی مسکن جهت زوجین گفت: اساساً پرداخت تسهیلات با نشانه حمایت از اقشار ضعیف تعریف می شود و با چنین اوصافی باید بستر بهره گیری و بهره مندیِ این طیف از تسهیلاتِ مذکور هموار شود.
وی افزود: با یک احتساب کلی، به این واقعیت پی می بریم که زوجین جهت باز پرداخت وام مذبور باید حداقل سه میلیون و 500 هزار تومان درآمد داشته باشند تا علاوه بر تأمین دیگر مایحتاج زندگی، نسبت به باز پرداخت آن نیز مبادرت ورزند.
میرزاد عنوان کرد: با در نظر گرفتن حقوق جامعه کارگری یا کارمندان معمولی، این ذهنیت ایجاد می شود که اقساط بالای تسهیلات اشاره شده، مصداق همان سنگ بزرگ است که به واقع اخذ این تسهیلات از سوی زوجین جوان، نه تنها کمکی به منزل دار شدن آنها نمی کند بلکه در تأمین نیاز و امور روزانه آنها نیز، چالش هایی اساسی ایجاد می کند که باید نسبت به آن تجدید نظر مورد نیاز لحاظ شود.
وی در خاتمه یادآور شد: امید آن می رود با برنامه ریزی مناسب و اصولی و درکی صحیح از واقعیت های اقتصادی جامعه، نسبت به تعریف چنین طرح هایی اقدام شود و قطعاً با لحاظ کردن درایت، هوشمندی و واقع بینی، امکان گره گشایی از بسیاری پرسشها و معضلات فراهم خواهد شد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: میلیون | تسهیلات | میلیونی | 100 میلیون | سقف 50 میلیون | تسهیلات مسکن | اقتصادی | وام ازدواج

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog